Ektoderma

Po wykształceniu się tych 3 warstw, głowy i ogona, a także rurki nerwowej łączącej oba końce, zaczynają pojawiać się różne części ciała. W pewnych okolicach zaczynają pojawiać się pączki, niewielkie miejscowe uwypuklenia, które rosną i zamieniają się w kończyny lub narządy, jak wątroba czy gruczoły. Organy entodermalne, jak wątroba, wrastają w przestrzeń zajętą przez mezodermę, ale nie przerastają przez skórę, przez ektoder- mę. Część warstwy skórnej w postaci nerwów wrasta głęboko w ciało i rozgałęzia się w każdej jego części. Jeśli skaleczysz się gdziekolwiek, przetniesz najpierw ektodermę, a potem mezodermę, do wewnętrznej warstwy pierwotnej entodermy dojdziesz dopiero, jeśli zranisz się głęboko w obrębie tułowia. Zadania tych 3 pierwotnych, łatwych do odróżnienia i tak wcześnie ukształtowanych warstw są w rozwoju człowieka ściśle określone. Oto w skrócie niektóre końcowe produkty tych listków, dla podkreślenia ich udziału w budowie ciała.

Ektoderma (listek zewnętrzny) – naskórek, paznokcie, włosy, gruczoły potowe, soczewka oka, wyściółka jamy ustnej, szkliwo zębów, wyściółka nosa, gruczoły ślinowe i tkanka nerwowa w całości.

Mezoderma (listek środkowy) – mięśnie, kości, chrząstki, tkanka podskórna, naczynia krwionośne, nerki i tkanka łączna. Entoderma (listek wewnętrzny) – wyściółka przełyku, żołądka i jelit,

Leave a Reply