XIV Dyktando Podgórskie

Po raz 14. zostało zorganizowane Podgórskie Dyktando – konkurs skierowany do uczniów gimnazjów znajdujących się na terenie prawobrzeżnej części Krakowa. Specjaliści od ortografii spotkali się w piątek  3 czerwca 2016 r. w Gimnazjum nr 35 im. Zofii Chrzanowskiej (przy ul. Limanowskiego), gdzie tym razem napisali tekst przybliżający historię najmniejszej i najstarszej podgórskiej świątyni kościółka św. Benedykta oraz rozwiązali niełatwą krzyżówkę ortograficzną W XIV edycji Podgórskiego Dyktanda uczestniczyli uczniowie z następujących gimnazjów: 21, 23, 24, 28, 34, 35 i 51.

Po sprawdzeniu konkursowych prac, jury, które stanowią zawsze nauczyciele poloniści reprezentujący podgórskie gimnazja, okazało się, że poziom był bardzo wysoki. Po kolejnym sprawdzeniu najlepszych prac i komisyjnym podliczeniu punktów, wyniki są następujące:

I miejsce – Julia Bobola G. 35
II miejsce – Anna Mazera G. 23 i Jakub Jaskuła G. 24
III miejsce – Bazyli Bednarz G. 24 i Dawid Kamiński G. 35

Uczestnicy XIV Podgórskiego Dyktanda i opiekunowie poloniści oceniający konkursowe prace fot. Paulina Warchał B

Wyróżnienia – Joanna Trzyna G. 21, Bartłomiej Jargut G. 28,  Aleksander Malik G. 34 i Wojciech Bobrek G. 51

Podgórskie Dyktando, organizowane przez Radę Dzielnicy XIII, Porozumienie Dzielnic „Podgórze Razem” i Gimnazjum nr 35 w Krakowie, cieszy się od lat zainteresowaniem gimnazjalistów, którzy mają okazję sprawdzić swe umiejętności ortograficzne oraz powalczyć o cenne nagrody.

Na uwagę zasługuje zaangażowanie podgórskich rad dzielnic w tym szczególnie radnych z Rady i Zarządu Dzielnicy XIII. Współorganizatorami są inne dzielnice podgórskie, które także wspierają finansowo inicjatywę i zachęcają uczniów, ze szkół znajdujących na ich terenie, do udziału w konkursie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem od lat pełnili wiceprezydenci Urzędu Miasta Krakowa, a ostatnio sam prezydent  prof. Jacek Majchrowski, natomiast patronat medialny – lokalny miesięcznik „Wiadomości” (od pierwszej edycji konkursu) oraz portal krakow.pl.

Organizatorzy zapraszają za rok!