Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
lo43

Prezentacje multimedialne

Krakowskie teatry

„Oswajanie się" z pojęciem teatru może trwać dłuższą chwilę, przebiegać w różny sposób i przybierać różne oblicza. Młodzi ludzie zafascynowani współczesnymi osiągnięciami techniki nie skupiają przesadnie swojej- i tak już rozproszonej- uwagi na zjawiskach, które produkuje tzw. „kultura wysoka". Zresztą, ilość spektakli przeznaczonych dla młodego widza w repertuarze teatrów–pewnie nie tylko krakowskich-woła o pomstę do nieba. W tej sytuacji nie wydają się zbyt zasadne uwagi kierowane często do młodzieży, mające na celu wypominanie im ich „mało ambitnych zainteresowań" i desperackie rzucanie się bez opamiętania w otchłań wytworów komercyjnej popkultury. No cóż... „ czym skorupka za młodu nasiąknie..." -chciałoby się złośliwie rzec i jak najszybciej zmienić temat, unikając odpowiedzialności. Na szczęście owe deficyty w repertuarze aktorzy różnych teatrów krakowskich starają się zrekompensować, zapraszając młodego widza na spektakle przygotowywane w domach kultury. I chwała im za to!!! W końcu nieważne gdzie, ważne co i przez kogo zostało wystawione. Moi uczniowie postanowili dowiedzieć się czegoś więcej o wspaniałych krakowskich teatrach, zanim – już jako dorośli ich bywalcy- będą mogli skorzystać z proponowanych przez nie repertuarów. W tym celu przygotowali- w roku szkolnym 2011/12 -kilka ciekawych prezentacji multimedialnych, dzieląc się informacjami, ciekawostkami i własnymi spostrzeżeniami.

B. Wojtasińska

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej

Teatr im. Juliusza Słowackiego

Teatr Groteska

Teatr Ludowy

Teatr Współczesny

Teatr Bagatela

 

Miłość niejedno ma imię...

Miłość od zawsze była inspiracją dla artystów. Opiewali ją w swoich utworach poeci i pisarze z różnych stron świata, próbując ją przez wieki zdefiniować i zrozumieć jej sens.
Z okazji Walentynek odbył się w naszej szkole konkurs, którego motywem przewodnim były różne oblicza tego nieśmiertelnego uczucia.
Uczniowie wykazali się wyobraźnią i niemałymi umiejętnościami literackimi. Dzięki ich zaangażowaniu została stworzona „Antologia Gimnazjalnej Poezji Walentynkowej".

 Lata 2012 / 2013

ANTOLOGIA GIMNAZJALNEJ  POEZJI WALENTYNKOWEJ

Lata 2014 / 2015

ANTOLOGIA  GIMNAZJALNEJ  POEZJI  WALENTYNKOWEJ

 

Epoki literackie

Klasy trzecie, przygotowując się do egzaminu gimnazjalnego, przedstawiały na zajęciach prezentacje dotyczące poszczególnych epok. Uczniowie wykazali się dużymi ambicjami, bowiem informacje  zawarte w ich pracach znacznie wykraczały poza materiał dydaktyczny obowiązujący na tym poziomie edukacji. Myślę, że warto się nimi pochwalić :).

Antyk

Średniowiecze

Renesans

Barok

Oświecenie

Romantyzm

Pozytywizm

 

Książki, które warto przeczytać

Biblioteka Narodowa we współpracy z  TNS Polska przeprowadziła  badania społeczne dotyczące stanu czytelnictwa w Polsce w 2015r. Wynika z nich, że 63,1 % Polaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki, 27,2% respondentów przeczytało 1-6 książek, a tylko 8,4% sięgnęło do siedmiu lub więcej pozycji lekturowych. Czyżby tradycyjny sposób spędzania wolnego czasu został zastąpiony przez wynalazki technologiczne? Nasi gimnazjaliści mają swoje ulubione  książki, które chcieliby polecić innym nastolatkom, bo ich zdaniem warto je przeczytać. 

 Propozycje książek - rok szkolny 2013/2014

 

Harry Potter- J.K. Rowling

Poczwarka- D. Terakowska

Cień wiatru- C.R. Zafon

Poczwarka- D. Terakowska

Igrzyska śmierci - Suzanne Collins

Trylogia


Propozycje książek - rok szkolny 2014/2015

 Zwiadowcy

Pieśń Lodu i Ognia

Córka dymu i kości

Zostań, jeśli kochasz

Więzień labiryntu

Niezgodna

Gra o tron

 

Propozycje książek 2015/2016

Anatomia kłamstwa

Fangirl

Władca Pierścieni

Mroczna Wieża

Druga Szansa

Malowany Człowiek

Był sobie złodziej

Slumdog. Milioner z ulicy

Papierowe miasta

Wybrani

Chata

Sherlock Holmes

Kroniki Archeo

Długa Ziemia

Morderca bez twarzy