Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
lo43

W kręgu słowa

Literackie fascynacje

 

Rozwój technologii, powszechna komputeryzacja i globalizacja to zdobycze końca XX w. Dzisiaj nikt już nie wyobraża sobie życia bez Internetu. Ostatnio zaobserwowałam wśród uczniów spadek zainteresowania przedmiotami humanistycznymi. Największą popularnością cieszą się obecnie klasy o profilach matematyczno–informatycznych lub biologiczno–chemicznych, coraz więcej młodych ludzi wybiera uczelnie techniczne, po ukończeniu których łatwiej jest znaleźć pracę.
To praktyczne nastawienia do życia spowodowało, że do przedmiotów humanistycznych zaczęto podchodzić z przysłowiowym „przymrużeniem oka". Jedni, wykorzystując sytuację, znaleźli w końcu dobrą wymówkę, by uciec od czytania książek i odrabiania pisemnych zadań domowych z języka polskiego, inni za wszelką cenę zaczęli wmawiać sobie predyspozycje do nauk matematyczno-przyrodniczych. Na szczęście nie wszyscy młodzi ludzie wstydzą się swoich humanistycznych umiejętności i starają się je rozwijać, dobrze się przy tym bawiąc.
Pozwoliłam sobie uporządkować uczniowskie prace, by młodym ludziom łatwiej było wybrać teksty, które chcieliby przeczytać, uznając je za interesujące.

 B. Wojtasińska

 

Wiersze :

 

Większość z zamieszczonych tu wierszy napisana została na zajęciach literacko- teatralnych. Uczniowie mieli zmierzyć się z jednym z ciekawszych gatunków epickich – bajką. W tej wierszowanej formie musieli oni uwzględnić wszystkie charakterystyczne jej cechy : epickość, alegoryczność, dydaktyzm i uniwersalny charakter. Możecie się przekonać, jak doskonale wywiązali się ze swojego zadania.

Mrówka

Myszka mała i kocur

Piesek i kotek

Słoń i mysz

Stokrotka i róża

Szybki i wolny

Oto kilka wierszy mojej byłej już uczennicy, które przesłała mi dawno temu . Mam nadzieję, że się Wam spodobają.

Czas

Jesienne refleksje

Niemoc

Po drugiej stronie lustra

 

Wiersze konkursowe:

Kraków z lotu ptaka

O Krakowie- we wspomnieniach zapisane...

Moja Arkadia

(Nie)codzienna szarość

Do Gimnazjalisty

 

Miłość od zawsze była inspiracją dla artystów. Opiewali ją w swoich utworach poeci i pisarze z różnych stron świata, próbując przez wieki ją zdefiniować  i zrozumieć jej sens.
Z okazji Walentynek odbył się w naszej szkole konkurs, którego motywem przewodnim były różne oblicza tego nieśmiertelnego uczucia.
Uczniowie wykazali się wyobraźnią i niemałymi umiejętnościami literackimi. Dzięki ich zaangażowaniu została stworzona „Antologia Gimnazjalnej Poezji Walentynkowej".

 Lata 2012 /2013

ANTOLOGIA GIMNAZJALNEJ  POEZJI  WALENTYNKOWEJ

 

Lata 2014 /2015

ANTOLOGIA  GIMNAZJALNEJ  POEZJI  WALENTYNKOWEJ

 

Opowiadania:

 Lata 2013/2014

Między miłością a nienawiścią

Szepty na krawędzi ciemności

Tajemnice Podgórza

Seyra

Moje ulubione miejsce w Podgórzu

Zagadka z przeszłości 

Przypomnimy to panu hurtowo...

W sieci miłosnych intryg

Bezpowrotnie - PRACA WYRÓŻNIONA W KONKURSIE HISTORYCZNO - LITERACKIM

Widok z okna

 

Lata 2015/2016

Amor (non) omnia vincit

Zwiadowczyni

Dary oceanu

Nierozłączni

Mały Książę wśród nas

Słoneczniki van Gogha

W klatce

 

Scenariusze teatralne:

Jeden z zamieszczonych poniżej scenariuszy teatralnych uczniowie wystawili na zakończenie roku szkolnego 2011/2012 - podczas akademii związanej z pożegnaniem klas III. Współczesna adaptacja dramatu A. Fredry w uczniowskim wykonaniu podbiła serca widzów i długo była przez nich wspominana.

 Rok szkolny 2011/2012

Adaptacja fragmentu „Balladyny" J. Słowackiego

Mały Książę – adaptacja lektury

Odchodząc w zapomnienie

Zemsta- współczesna adaptacja dramatu A. Fredry

 

Rok szkolny 2012/2013

Balladyna - prawdziwa historia 

Detektyw Wacek & Pompka

Kamienie na szaniec - współczesna adaptacja powieści A. Kamińskiego

Roman i Julia- współczesna adaptacja dramatu W. Szekspira

 

Artykuły:

 

Bądź lojalny! – czyli o solidarności klasowej

Gry komputerowe – niewinna zabawa czy... uzależnienie?

Czy książka to... przeżytek?

Krew, pot i łzy... czyli jak to było naprawdę !

O magii kina

Okrywamy nieznane... J- rok

Tradycja i współczesność w świecie dźwięku- MUZYKA CELTYCKA

Festiwal Muzyki Celtyckiej

O problemach polskiej piłki

Alternatywny świat- gry komputeowe

Jak odciąć się od reszty świata?

Nowoczesne gry planszowe

Polska przed Euro 2016

 

Internet na cenzurowanym


Internet to współczesne medium,  które stało się realnym „oknem na świat". To za jego sprawą urzeczywistniła się idea Marshalla McLuhana dotycząca przeświadczenia, że żyjemy w „globalnej wiosce". Rola Internetu w ostatnich kilku latach stała się nie do przecenienia. Ludzie masowo korzystają z dobrodziejstw Sieci. Nie wychodząc z domu, załatwiają większość codziennych spraw - płacą rachunki, robią zakupy, za jego pośrednictwem wykonują swoją pracę, korzystają z oferowanej w nim rozrywki, poszukują informacji, zdobywają wiedzę oraz nawiązują i podtrzymują kontakty. Ten popularny środek komunikacji ma tak wiele zalet, że większość internautów zapomina o zagrożeniach związanych z jego użytkowaniem. Mam nadzieję, że tym atykułem rozpocznę dyskusję  poświęconą temu tematowi. Zapraszam. :)

Agresja w Internecie

Internet- niewidzialne zło

Cyberprzemoc