Jak czyścić zęby?

Jak czyścić zęby? Na konferencji dentystycznej w Londynie w r. 1964 prof. R. D. Emslie przedstawił eksperyment przeprowadzony w Sudanie w celu oceny różnych sposobów. Metody przedstawione są kolejno w zależności od skuteczności działania:

– 5. Jedzenie dom (owoc włóknisty).

– 6. Jedzenie trzciny cukrowej.

– 7. Jedzenie pomarańczy.

Zmniejszenie się ilości resztek pokarmowych

Zmniejszenie się ilości resztek pokarmowych waha się od 80% – przy żuciu patyka, do 40% – przy jedzeniu pomarańczy. Resztki jedzenia mają duży wpływ, gdyby ich nie było, zęby nie psułyby się tak szybko. Przyczyny próchnicy nie są dokładnie znane, w każdym razie gra tu rolę określone stężenie kwasów i czas działania. Skrobie są przeważnie połykane, zanim dojdzie do ich rozkładu chemicznego, cukry proste nie tylko oklejają zęby, ale łatwiej ulegają rozłożeniu, przy czym powstają kwasy. Kwasy te mogłyby zostać zobojętnione przez ślinę, gdyby nie plaque (warstwa otaczająca), która na powierzchni tam, gdzie ślina mogłaby działać, jest obojętna, zaś w głębi bardziej kwaśna. Jeśli działać dostatecznie stężonym kwasem przez dostatecznie długi czas, to zostanie zżarte nawet szkliwo – najtwardsza tkanka ciała zdolna przetrwać w ziemi tysiące lat.

Z nieznanej przyczyny dodanie fluoru do diety zapobiega próchnicy. Jeśli fluor obecny jest w wodzie do picia w minimalnej ilości 1 : 1 000 000, to nie powoduje to zatrzymania próchnicy, lecz otworzy się mniej dziur – może o /3, może o /3. Fakt ten został wykryty na początku bieżącego stulecia przez dentystę amerykańskiego Fredericka S. McKaya i od tego czasu został wielokrotnie potwierdzony.

Leave a Reply