James Thurber

Sierżant: Bądźcie sprawni, żołnierze Żołnierze: Tak, sprawni do upadłego. Sprawność. Według Sir Adolphe Abrahamsa, medalisty olimpijskiego i olimpijskiego doradcy medycznego, „sprawność oznacza wystarczające dostosowanie się do otoczenia”. Oznacza to więc zdolność do ucieczki przed drapieżnikami. A również zdolność do siedzenia przy biurku przez osiem godzin bez ruchu, nawet bez chęci ucieczki. Oznacza także znoszenie przemoczenia i kompletnego wyczerpania bez ulegania, wskutek osłabienia, każdemu nadarzającemu się zakażeniu. Istnieją dowody, że zakażenia wirusem Heinego-Medina prowadzące do porażeń występują często po okresach nadmiernych wysiłków. Osobnicy o wspaniałej postawie i rozwiniętych mięśniach, oblekających mocny kościec, rzadko wygrywają najdłuższe biegi. Maratończycy są mali i szczupli. Ciężarowcy mają krótkie ręce i nogi. Rekordziści świata w biegach mają często dziwaczne, kanciaste, a nawet niekształtne sylwetki. Dobrze umięśniony, barczysty i długonogi Dawid Michała Anioła nie miałby żadnych szans w innych biegach niż sprint. Najodpowiedniejszą konkurencją dla niego byłoby zapewne 400 m.

Na sprawność lekkoatletyczną człowieka składa się wiele umie-jętności. W każdej z nich człowiek jest całkowicie deklasowany przynajmniej przez kilku przedstawicieli świata zwierzęcego.

Człowiek może biec bardzo krótko z szybkością 30 km na godzinę po gładkiej nawierzchni. Prawie każdy ssak podobnej wielkości lub większy, włączając reprezentantów wagi ciężkiej, jak nosorożec czy hipopotam, potrafi go dogonić niezależnie od rodzaju nawierzchni. Człowiek potrafi przebiec 1 milę (1 609 m) z szybkością 24 km/godz. Większość ssaków podobnej wielkości może osiągać znacznie lepsze wyniki. Człowiek potrafi skoczyć wzwyż nieco ponad 7 stóp (2,13 m). Bushbaby (małe zwierzątko afrykańskie podobne do lemura – przyp. tłum.) wielkości ludzkiej pięści z łatwością go pokona, podobnie jak większość zwierząt kopytnych i kangury. Człowiek, skacząc do rowu z piaskiem, może przeskoczyć ponad 8 metrów a potem się przewraca. Zwierzęta nie skaczą do rowów z piaskiem, ale gdyby je można do tego w jakiś sposób nakłonić, skoczkowie jak impala lub gazela potrafiłyby z łatwością skoczyć dalej. Największą słabością człowieka jest posiadanie tylko dwu nóg. Nie pozwala to na wykonywanie skutecznego wyrzutu ciała. Układ czteronożny jest prawie zawsze wydajniejszy. Człowiek poświęcił dwie nogi, aby mieć zamiast nich dwie ręce. Gimnastycy na drążkach, a także akrobaci na trapezie potrafią za pomocą rąk dokonywać niezwykłych wyczynów, ale porównajcie to z szympansem skaczącym po wierzchołkach drzew lub przyjrzyjcie się małpie, jakich dokazuje cudów za pomocą jednej tylko ręki.

Leave a Reply