Kobiety nigdy nie dorównają mężczyznom w sporcie

– 1 posiadający zdolność naśladowania na dużej wysokości swych wyczynów na poziomie morza, z łatwością może wygrać w Mexico City. Odwrotnie, każdy przyszły sprinter, zamierzający bić rekordy na poziomie morza, będzie miał trudności w rywalizowaniu z wynikami osiągniętymi w rozrzedzonym powietrzu Meksyku.

W rezultacie zgodnie z przewidywaniami w Meksyku ustanowiono rekordy olimpijskie w biegach krótkich jak 100 m, 200 m, 400 m, 400 m płotki, sztafeta 4 X 400 m i skok w dal mężczyzn oraz 100 m, 200 m, 80 m płotki i 4 X 100 kobiet. Wbrew przewidywaniom pobity został rekord olimpijski na 1500 m przez Kipcho- ge Keino z Kenii. Zawodnik ten mieszka i trenuje w okolicy wysoko położonej, drugi w tej konkurencji, Jim Ryun z USA, miał czas o 2,2% gorszy od swojego rekordu życiowego. Fachowcy przewidywali w tym biegu wynik gorszy o 3%, ale tylko nieliczni spodziewali się, że nie narząd oddechowy, a przewód pokarmowy będzie sprawiał lekkoatletom najwięcej kłopotów. Tradycyjna gościnność meksykańska, nazywana zemstą Montezumy albo la turista, wykończyła wielu zawodników znacznie skuteczniej, niż mógłby to zrobić niedobór tlenu.

Kobiety nigdy nie dorównają mężczyznom w sporcie. Pływanie dobrze nadaje się do porównań. W Igrzyskach Panamerykańskich w Meksyku, czasy osiągane przez mężczyzn na wysokości 2 200 m były lepsze, niż osiągane przez kobiety na poziomie morza. Ko- biety jednak wykazują się lepszymi postępami w poprawianiu wyników i niektóre dzisiejsze rekordy kobiece są lepsze od rekordów mężczyzn z r. 1900. Mężczyźni, ogólnie biorąc, są fizycznie sprawniejsi, ale kobiety sportsmenki są sprawniejsze od bardzo wielu mężczyzn niesportowców. Mary Rand skoczyła w dal w Tokio ponad 670 cm. Męski rekord świata wynosi co prawda ponad 823 cm, ale iluż mężczyzn może marzyć o pokonaniu Mary Rand, której skok równa się sumie długości 4 średnich mężczyzn ułożonych jeden za drugim.

Leave a Reply