Meszek przechodzi stopniowo

Meszek przechodzi stopniowo lub na podobieństwo łat w uwło- sienie ostateczne, czyli w dłuższe, grubsze i zabarwione włosy typowe dla późniejszego okresu życia. Zamiana nie musi nastąpić bezpośrednio, delikatne włosy niemowlęce mogą powoli stawać się coraz grubsze i mogą równie wolno zmieniać kolor. Zamiana może także nastąpić nagle, jak na przykład w przypadku szybkiego wzrostu uwłosienia ostatecznego okolicy łonowej. Na twarzy zamiana meszku na włosy widoczna jest najpierw na górnej wardze, potem na brodzie, następnie na policzkach i wreszcie na pozostałych częściach.

Meszek występuje często po raz drugi pod koniec życia, może nawet pojawić się lanugo obsypujące włosami całą twarz człowieka, co już należy do zmian patologicznych. Z wiekiem wypadają włosy nie tylko na głowie, ale i na wszystkich innych częściach ciała. Zazwyczaj wypadanie następuje w porządku odwrotnym niż pojawianie się włosów, a więc najpierw na ramionach, rękach, klatce piersiowej, brzuchu, przedramionach, biodrach i pachach – mniej więcej w tej kolejności. Wypada również owłosienie łonowe, w większym stopniu u kobiet niż u mężczyzn.

Owłosiona skóra głowy zawiera przeciętnie 100 000 włosów. Nowe mieszki włosowe nie wyrastają w tych miejscach, gdzie ich przedtem nie było, wrażenie takie może powstawać na podstawie cyklu, jakiemu podlegają: po okresie aktywności następuje zanik, a potem okres odpoczynku, zaś po okresie odpoczynku trwającym trzy do czterech miesięcy włosy zaczynają rosnąć na nowo przez kilka lat. Okres zaniku trwa parę tygodni i w tym czasie wypada cały pień włosowy. Z prawidłowo owłosionej skóry głowy wypada normalnie około trzydziestu do sześćdziesięciu włosów dziennie, jednak nie giną przy tym mieszki produkujące włosy -1 mieszki przestają być czynne dopiero, gdy człowiek łysieje.

Leave a Reply