Skóra

Skóra i naskórek – Odciski palców – Opalanie się -Tatuaż – Piękność – Włosy – Lanugo i vellus – Zarost i mydło – Zęby mleczne i stałe – Próchnica – Czyszczenie i fluorowanie

Skóra jest jedyną nie osłoniętą tkanką, mającą z jednej strony żywe ciało, a z drugiej świat zewnętrzny, i jako całość jest największym organem ciała. Spełnia niezwykle różnorodne funkcje, chroni nas przed obcymi wpływami, utrzymuje płyny ustrojowe w obrębie ciała, osłania przed szkodliwym promieniowaniem i zwiększa tę ochronę, kiedy podczas opalania się ilość promieniowania jest zbyt duża zawiera zmysł dotyku odgrywa rolę w ochładzaniu ciała, a także w zachowaniu ciepła wspomaga regulację ciśnienia krwi tworzy kształt człowieka i jest głównym źródłem pociągu płciowego, gdyż związana jest z kształtem i dotykiem odradza się stale i skutecznie, a od czasu do czasu musi się sama naprawiać, jeśli dojdzie do uszkodzenia (co udaje się jej nieco gorzej) może ulegać różnicowaniu w twory takie, jak włosy, kolce, rogi, kopyta, pazury, łuski i pióra, i całkiem dobrze wystarcza na całe życie, choć w późniejszych latach traci do pewnego stopnia swą elastyczność.

W zasadzie skóra i naskórek tworzą układ dwuwarstwowy. Zewnętrzną warstwą jest naskórek, a wszystkie komórki leżące na jego powierzchni są martwe. Żyjące komórki nie wytrzymują ekspozycji na powietrze i choć żywa kobieta czy mężczyzna mogą wydawać się bardzo piękni – wrażenie to odnosimy na podstawie przyglądania się zupełnie obumarłym komórkom. Śmierć każdej z komórek naskórka nie jest wywołana zetknięciem się z powietrzem otaczającym, jest rezultatem procesu samounicestwienia każdej z nich. W miarę przesuwania się coraz bliżej ku powierzchni, wskutek rozrostu w niższych warstwach, każda komórka gromadzi w sobie keratynę, czyli substancję tworzącą również główny składnik włosów i paznokci. Kiedy komórka taka dochodzi do powierzchni, jest już nieżywa, wypełniona keratyną i gotowa do spełnienia swej roli obronnej. Wkrótce ulegnie złuszczeniu i ciało pozbędzie się jej jako jeszcze jednego fragmentu wyschłej skóry.

Leave a Reply