Tydzień dziewiętnasty

Wymiar głowa – pośladki wynosi 15 cm, a głowa – piąty – 23 cm, co odpowiada połowie długości noworodka. Głowa stanowi obecnie tylko V2 całkowitej długości ciała. Waga płodu około 300 g (V10 wagi noworodka). W 18 tygodniu matka przybiera na wadze około 4 kg, czyli 12 razy więcej niż waga płodu. Piersi mogą zwiększyć wagę o kg i można z nich już wycisnąć siarę. Powiększenie się piersi pomiędzy 12 a 20 tygodniem ciąży jest zazwyczaj nieznaczne, bardziej typowy jest wzrost piersi raczej na początku i pod koniec ciąży, niż w okresie środkowym. Matka przybiera na wadze przeciętnie V2 kg na tydzień i przyrost taki będzie się utrzymywał przez najbliższe 2 miesiące, a potem nieco się zmniejszy. Jeśli obecnie nastąpi- poronienie – istnieje możliwość utrzymania płodu przy życiu, ale tylko na kilka minut.

Tydzień dziewiętnasty do dwudziestego drugiego (127-154 dni) (7 maj- – 3 czerwiec) Powieki mogą się otwierać. Urodzony w tym czasie wcześniak ma szanse utrzymania się przy życiu, choć jest zaledwie wielkości dużej męskiej dłoni. Może już mocno chwytać rączkami (do pewnego stopnia odruch chwytny istniał 12 tygodni wcześniej). Pojawia się lanugo, meszek przekształcający się we włosy na rękach, nogach i plecach. Spotyka się go zwykle u przedwcześnie urodzonych, u dzieci urodzonych w normalnym czasie • zanika. Chociaż zaczyna się odkładać tłuszcz pod skórą, twarz płodu jest czerwona i pomarszczona. Pod koniec miesiąca macica sięga do pępka, ale jej wysokość zależy od postawy matki. Dłu-gość głowowo-pośladkowa płodu wynosi ponad 20 cm, od głowy do pięt – ponad 25 cm. (Stopniowo długość staje się coraz ważniejsza). Waga wynosi ponad 600 g.

Tydzień dwudziesty trzeci do dwudziestego szóstego (155-182 dni) (4 czerwiec – 1 lipiec) Wiele dzieci z przedwcześnie urodzonych jest już zdolnych do życia (do 28 tygodnia nazywa się je wcześniakami). Płynu owodni jest około 700 ml, ale po 30 tygodniu ilość jego może się nie zwiększać, może nawet się zmniejszać, aby zrobić miejsce rosnącemu płodowi. Włosy mogą być dość długie, jednak wiele dzieci rodzi się łysych. Ginie meszek. Często spotyka się ssanie palca. Pępowina osiągnęła maksymalną długość. Pod koniec miesiąca macica sięga na 5 do 7 cm powyżej pępka. Długość głowowo-pośladkowa płodu 23 cm, głowa – pięty 30 cm. Waga 1,1 kg.

Leave a Reply